“Kim ki teröre destek veriyorsa hepsi bu ülkeden sökülüp atılacak”

Erol Kaya, AK Parti Üsküdar İlçe Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında, Kanun Hükmünde Kararname ile 28 belediyeye yapılan görevlendirme ve belediyelerde FETÖ temizliğiyle ilgili yürüttükleri çalışmalar hakkında gazetecilere bilgi verdi.

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, Kanun Hükmünde Kararname ile 28 belediye başkanı yerine görevlendirme yapılmasına ilişkin “Bu ne ilk ne de son olacak. Kim ki teröre destek veriyorsa hepsi bu ülkeden sökülüp atılacak ve hukukun karşısında hesap verecek. Anayasa’nın emrettiği budur. Belediyeler bir şekliyle terörle ilgili faaliyette bulunuyorsa bunun bedelini ödemek zorundadır.” dedi.

Belediyelere görevlendirme yapılmasının ardından “şehir yönetimi” kavramının tartışılmaya başlandığını dile getiren Kaya, Belediye Kanunu’nda belediyelerin görev tarifinin yapıldığını anlattı.

Kanunda belediyelerin kaynaklarını nasıl kullanması gerektiğinin belirtildiğini ifade eden Kaya, Türkiye’de 1397 belediye bulunduğunu, bu belediyelerin 2015’te kullandığı kaynakların toplamının yaklaşık 100 milyar olduğunu söyledi.

Bunun, 79 milyon insanın verdiği vergilerle toplanan imkanlardan belediyelere aktarılan para olduğunu aktaran Kaya, şöyle devam etti:

“2014’ten sonra Doğu ve Güneydoğu’da yaklaşık 102 belediye HDP’li oldu. Bu belediyelerde, bu kaynakların kullanılmadığını görüyoruz. Şehitlerimizin, gazilerimizin ve 79 milyon Türk vatandaşının verdiği kaynakların, şehirlerin imkanı için değil, tam tersine şehirleri yaşanmaz hale getirmek, terörü desteklemek için kullanıldığını görmenin üzüntüsünü yaşadığımızı ifade ederim. Bu hiç kimsenin hakkı da haddi de değil. Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir şeye müsamaha etmek mümkün değildir. Belediyenin kamyonuyla insanları öldürmek, sivil vatandaşlarımızı katletmek, polisleri, korucuları şehit etmek hiç kimsenin görevi değildir. Böyle belediye başkanlarının 28’inin yerine hem terör hem de FETÖ kapsamında kayyum atandı. Bu ne ilk ne de son olacak. Kim ki teröre destek veriyorsa hepsi bu ülkeden sökülüp atılacak ve hukukun karşısında hesap verecek. Anayasa’nın emrettiği budur. Belediyeler bir şekliyle terörle ilgili faaliyette bulunuyorsa bunun bedelini ödemek zorundadır.”

Kaya, 28 belediyeye görevlendirme yapılmasıyla ilgili yurt içi ve dışından gelen açıklama ve tepkilere de değinerek, “Benim paramla gideceksiniz teröre kamyonla bomba taşıyacaksınız ya da mezarlıklara gömeceksiniz. Çukur, kanal kazarak şehri yaşanmaz hale getireceksiniz. Size bu iş makinelerini ‘Şehrin derelerini ıslah edin, parkları yapın’ diye verdik. Şehri yaşanmaz hale getiriyorsanız, bunun bedelini ödeyeceksiniz. Hiçbir belediye başkanının bu noktada böyle bir görev yapması mümkün değildir.” diye konuştu.

“AK Parti’den 5 belediye başkanı ayrıldı”  

AK Parti’nin kendi bünyesi içindeki FETÖ çalışmasıyla ilgili sürecin de devam ettiğini vurgulayan Kaya, partisine ait 874 belediye başkanından 4’ünün ihraç edildiğini, bir belediye başkanının hem belediyeden hem de partiden istifa ettiğini ve şu an AK Parti’den ayrılmış olan belediye başkanı sayısının 5 olduğunu kaydetti.

Kaya, konuyla ilgili incelemelerinin devam ettiğini belirterek, AK Parti’nin 12 bin belediye meclis üyesine ilişkin incelemelerin sürdüğünü aktardı. Teşkilatlardan ve diğer istihbari bilgiler doğrultusunda 25’inin partiden ihracıyla ilgili işlem başlatıldığını belirten Kaya, belediyelerde şu  ana kadar yaptıkları tespitler sonucunda 2 bin 100 personelin FETÖ kapsamında açığa alındığını ve iş akitlerinin feshedildiğini dile getirdi.

“Teröre destek veren belediyelere müsaade etmeyiz” 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, ABD’nin Ankara Büyükelçisi’nin açıklamalarını üzülerek izlediğini anlatarak, şunları söyledi:

“Guantanamo gibi işkence mucitliği yapan bir ülkenin büyükelçisinin Türkiye hakkında kanun ve yasaların getirdiği bir uygulama ile ilgili açıklama yapması na hakkıdır ne haddinedir. Maksadını aşan bir ifade olduğunu düşünüyorum. Bu konuda Türkiye’yi ikna edecek bir açıklamayı kendilerinden beklediğimizi ifade ediyorum. Kayyum atanmasını dünyada farklı örnekleri var. İtalya’da mafya ile sızma oldu diye kayyum ataması var. Türkiye’de teröre destek veren kamu kaynaklarını teröre aktaran belediyelere müsaade etmemiz mümkün değil. Aslında BDP’li ama HDP’nin 3 büyükşehir, 11 de il belediyesi var. 2014’te kendilerine aktarılan bütçe toplamı 1,2 milyar lira. 2014’te harcadıkları para ise 941 milyon lira. Hatta zamanında Davutoğlu, ‘300 milyon lirayı niye harcamadınız?’ demişti. Bu 14 belediyenin kesinleşen 2015 giderleri ise 1,7 milyar lira. Şimdi soruyorum, 2014’te 900 milyon lira  harcadınız, 2015’te ise 1,7 milyar lira. Yaklaşık 800 milyon lira fazla para harcadınız. Bu parayı nereye harcadınız? Hangi yolu, parkı yaptınız? Bu şehit, gazi ve 79 milyon Türk milletinin paralarını nereye harcadınız? Cevap verin! Herkes tarafından bu paranın teröre aktarıldığı söyleniyor. 14 belediye 800 milyon lira parayı nereye harcadı? Türkiye doğru yoldadır, doğru işler yapmaktadır. Kayyum ataması geç kalmış bir karardır ve doğru bir tespittir. Keşke bu düzenleme daha önce yapılsaydı ve bu beladan daha önce kurtulsaydık.”