Erol KAYA: ‘Benden akıllılarla çalışmayı seviyorum’

Pendik’e 15 yıl boyunca Belediye Başkanlığı yapan Ak Parti İstanbul milletvekillerinden Erol Kaya 1 Kasım için de iddialı konuştu…

1994-2009 yılları arasında tam 15 yıl Pendik Belediye Başkanlığı görevini yürüttü Erol Kaya. Pendik’i yeniden yarattı. 1959 Sakarya doğumlu olan Kaya, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. Belediyede yaptığı çalışmaları içeren ‘pratikten teoriye geçişimdi’ dediği altı Kitap yayımladı. Yedinci kitabı yolda. 24. dönem İstanbul Milletvekili seçilen Kaya, halen TBMM Çevre Komisyonu Başkanı. 1 Kasım seçimlerinde ikinci kez Ak Parti İstanbul Milletvekili Adayı Kaya ile belediyecilik dönemini ve milletvekilliğini konuştuk.

 Sosyal medyada Pendik’in efsanevi belediye başkanı diye bahsediyorlar sizden. Niye bu tanımı kullanıyorlar?

94’lü yıllar Türkiye’de belediyeciliğin dibe vurduğu yıllardı. Pendik Belediyesi’ne belediye başkanı adayı olduğumda haftada bir gün suyun akmasını vaat etmiş, büyük alkış almıştım. Çöpler toplanamıyor, dezenfekte ediliyordu. Üçüncüsü 2 bin 500 sokağı vardı – şimdi herhalde 4 bine yakın sokağı var- 2 bininde asfalt yoktu. Bir dördüncüsü de Pendik Belediyesi bütçesinin iki katı borcu olan bir belediyeydi. Pendik’te kültür ve sanata büyük ağırlık verdik; Türkiye’nin en büyük entelektüellerini ağırladık. Efsanevi denmesinin nedenini özetlersek, belediyemizden 2 bakan, 1 genel başkan yardımcısı, 6 milletvekili çıktı. İkincisi yaşanılabilir bir şehir bıraktık. Aşağı yukarı 50 bin insanın yaşadığı sıfırdan kurduğumuz bir yer. Belki son olarak da şunu söyleyebiliriz, bıraktığımda bütçesinin yaklaşık on katı satılabilir geliri olan bir belediyeydi, borcu olmayan.

20151028012050 (9)

‘Belediyecilik başka şey’

 Bir dönem milletvekilliği de yaptınız. Belediye başkanlığı mı milletvekilliği mi? Daha zor, daha kolay?

Bin defa belediye başkanı, bir defa milletvekili olmak isterim. Ben 15 yıl belediye başkanlığı yaptım; tavsiye edeceksem, bin defa belediye başkanlığı bir defa milletvekilliği… Hayal ettiğinizi projelendirmek, projelendirdiğinizin temelini atmak, temelini attığınızın kurdelesini kesip kahvenizi içme şansı veriyor size belediyecilik. Geride bir eser bırakıyorsunuz. Tabii ki Ak Parti gibi istikrarlı bir partide milletvekilliği de önemli. Ama düşünün ki koalisyon bir hükümette bakansınız yani temelini attığınız bir şeyi açma şansınız bile olmayabilir. Mesela Bolu Dağı Tüneli çalışmaları sırasında aşağı yukarı 10 küsur yılda 12 hükümet, 16-17 bakan geçmiş; temelini atmışlar ama açma şansı olmamış. Onun için belediyecilik başka bir şey.

‘Kendimi yenilerim’

 Peki niye milletvekili oldunuz?

15 yıl belediye başkanlığı yaptım. Kendim isteyerek bıraktığım bir Hadise. Berbere gittim 2008 yılı falandı, berberde birisi çok büyük bir hürmetle ayağa kalktı ve bana bir iltifat etti. Ben adamı tanımamıştım. Kel kafalı 30-35 yaşlarında görüntüsü olan bir öğretmen. “Siz beni tanımazsınız” dedi. “Ben 14 yaşındaydım siz yeni belediye başkanı seçilmiştiniz. bisiklet biniyordum, benim başımı okşamıştınız ben o anı hiç unutmuyorum. Bir devlet adamı benim başımı okşamıştı.” Döndüm, “Hocam şimdi sen ne demek istiyorsun? Ben çocuktum sen başkandın, ben çoluk çocuğa karıştım hâlâ başkansın, çek git mi diyorsun?” dedim “Estağfurullah” dedi ama bunu görmek gerekir yani insanlar yeni yüzler görmek istiyor. Birikimlerinizi partinizden birileri size gelip sormalı dolayısıyla milletvekilliği tercihimin nedeni yine birikimlerimle bu ülkeye bir şekilde katkı vermek.

Twitter’ı kendim kullanıyorum

 Twitter’da oldukça aktif gözüküyorsunuz. Siz bizzat kendiniz mi yazıyorsunuz danışmanlarınız mı yazıyor?

Yüzde 90 kendim kullanıyorum. Kendim bakarım, yani teknolojiyi seviyorum, kendimi yenilemeyi seviyorum. Dün akşam soru soruldu, “Bu başarınızı neye borçlusunuz?” dediler. Ben de ona şunu söyledim, “Benden akıllılarla çalışmayı seviyorum.” Yani kim olursa olsun sahasında benden daha uzman birisi olduğunu hissettiğim an kesinlikle hiç umursamadan ona hemen “Benimle çalışır mısın?” derim. Bunu çok yaptım.

‘İki seçim kazandım böyle şöhretim olmadı’

 Pendikspor kulüp başkanlığı da yapmışsınız. Sporla, futbolla bugün aranız nasıl?

Bugün çok iyi olduğunu söyleyemem, sadece bir seyirci olarak. Ama gençliğimde tabii mahalle takımlarında, amatör takımlarda hocalık da yaptım, oynadım da. Pendikspor kulüp başkanlığını yaptım. Pendikspor’un meşhur olduğu Fenerbahçe galibiyeti vardır, ‘1999’ yılında; o zaman kulüp başkanı ben olmam hasebiyle, biraz da şöhretim oradan geliyor, sporu seviyorum.

İki seçim kazanmıştım, hiç böyle şöhretim olmamıştı. Ama futbol bazen böyle inanılmaz şeyleri yapabiliyor.

 1 Kasım seçimleri ile 7 Haziran seçimleri arasında nasıl bir fark gözlemlediniz?

Çok enteresan, 7 Haziran seçimlerinde, yani biz kampanyada bir sürü eleştiriyle karşı karşıya kaldık. O seçimlerinde şunu açıkça söyleyebilirim, millet bize oy vermemek için bahane arıyordu. Kibirlendiniz, tepeden baktınız gibi gerekçeler vardı. 1 Kasım’la 7 Haziran arasındaki fark, 7 Haziran’da bize oy vermemek için gerekçe arayanlar bugün, oy vermek için ilave gerekçeler arıyorlar ki aralarında başka partilileri de gördüğümü söyleyebilirim. Ve iyi bir tablo olacağına inanıyorum.

MILLIYET_20151022_20_

Kaynak: Milliyet